Rozmowa z Marcinem Gruszką, czołowym zawodnikiem Polonii Kępno

Obecnie musisz pauzować z powodu kontuzji. Co się dokładnie stało?

- Na październikowym meczu z Dobroczanką Pępowo zerwałem więzadła krzyżowe. Z boiska zabrała mnie karetka i czeka mnie już druga rekonstrukcja podczas mojej przygody z piłką. Czekam na zabieg, a po nim minimum 8 miesięcy rehabilitacji i dopiero powrót na boisko. (...)

Powiedz, jak wyglądają przygotowania do nadchodzącego sezonu?
- Nasze mecze kontrolne wyglądają różnie po względem wyników, ale gra wygląda w miarę ok. Chłopacy są w trakcie przygotowań, mają dosyć ciężkie treningi, co myślę zaowocuje tym, że dadzą radę się utrzymać. Do tej pory graliśmy ze Startem Namysłów, z którym przegraliśmy 1:4. Potem wygraliśmy 4:1 sparing z LZS Proślice. Z Polonią Trębaczów przegraliśmy 2:3. Z Centrą Ostrów przegraliśmy 1:4. Wyniki nie są może satysfakcjonujące, ale w meczach kontrolnych wynik jest sprawą drugorzędną, liczy się przygotowanie taktyczne i motoryczne.

Właśnie, czy trener Bogdan Kowalczyk wprowadził jakieś nowe elementy do treningu?
- Jest na pewno inaczej, niż za poprzedniego trenera Mariusza Strzelaka. Jest więcej taktyki, więcej schematów na boisku. Jesteśmy teraz zespołem bardziej cofniętym, defensywnym i stawiamy na kontratak. Chcemy przede wszystkim zabezpieczyć tyły, zagrać na zero z tyłu. A zawsze będą jakieś okazje z przodu, żeby coś strzelić. Siłę w ataku zawsze mieliśmy i bramki strzelaliśmy. Gramy w ustawieniu 4:2:3:1, dwoma defensywnymi pomocnikami. W ataku jest Piotrek Cierlak, który obecnie też leczy kontuzję, bo skręcił kostkę w meczu kontrolnym ze Startem. Zostaliśmy obecnie z jednym napastnikiem, Michałem Góreckim, ale Piotrek powinien być gotowy na ligę.

Jakieś zmiany w zespole Polonii Kępno?
- 4 zawodników ubyło. Mademba Djibril Cisse przeszedł do słoweńskiej ekstraklasy do FC Koper, Gracjan Gacmaga przeszedł do Agropolu Głuszyna, Patryk Jarema do LZS Uszyce, a ja pauzuję na rok. Nie wiadomo jeszcze jak rozwiąże się sprawa z naszym kapitanem Damianem Kurzawą. Skończyło się również półroczne wypożyczenie naszemu bramkarzowi Marcinowi Lorkowi. Za niego stanie pewnie w bramce Jakub Pieprzyk, nasz drugi bramkarz.

Pojawią się jakieś nowe twarze w zespole?
-
Jest przymierzanych kilku zawodników, ale nie będę wymieniał nazwisk, bo wszystko się dopiero rozstrzygnie. Zawodnicy są na razie testowani. Trener przygląda im się na bieżąco.

Bartłomiej Hypki

------------------------

Marcin Gruszka to czołowy zawodnik KKS Polonia. Wychowanek słynnych Marcinków Kępno, z których wywodzą się m.in. były napastnik Jagiellonii Białystok - Patryk Tuszyński i były pomocnik Lecha - Kamil Drygas. W rundzie jesiennej strzelił sześć bramek i zaliczył cztery asysty. Najczęściej występował jako wysunięty napastnik, ale w kilku spotkaniach grał też jako „10”, czyli jako bardziej kreatywny zawodnik podwieszony pod snajpera. Jego drużyna jest beniaminkiem IV ligi i po 16. kolejkach zajmuje w grupie południowej 13. miejsce.

 

Cały wywiad: we wtorkowym wydaniu Twojego Pulsu Tygodnia