Dzisiaj (3 lutego) w hali widowiskowo-sportowej w Kępnie miało miejsce noworoczne spotkanie przyjaciół wielkopolskiego PSL, będące równocześnie inauguracją obchodów 100-lecia polskiej niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza. Gościem specjalnym był ksiądz biskup Edward Janiak.Na zaproszenie prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL europosła Andrzeja Grzyba oraz wiceprezesa i wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabowskiego do Kępna zjechało kilkuset członków, przyjaciół i sympatyków PSL z terenu województwa wielkopolskiego, wśród nich m.in. posłowie Krzysztof Paszyk i Jakub Stefaniak (rzecznik prasowy PSL) oraz przewodnicząca sejmiku województwa wielkopolskiego Zofia Szalczyk,

- Tylko porozumienie buduje dobrą przyszłość – przekonywał poseł Andrzej Grzyb. - Tylko dobre słowo i dobry gest. I to piękne słowo ,,dziękuję'' może wiele więcej uczynić, niż każda próba konfrontacji.

Biskup Edward Janiak przekonywał, że jako Biskup Kaliski chce być wszędzie tam, gdzie ludzie się łączą. - Łatwo jest ludzi dzielić, ale bardzo trudno jest ludzi łączyć, przybliżać do siebie – przekonywał. - Ja widzę też taką swoją rolę.

Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że słowa o łączeniu, o budowaniu wspólnoty, to jest misja Polskiego Stronnictwa Ludowego od 123 lat. Mówił też o trudnej polskiej historii.

- To jest idea tych obchodów w wykonaniu ruchu ludowego – wyznał prezes. - Pamiętać o Wincentym Witosie, o innych ojcach polskiej niepodległości, ale też pokazywać każdego dnia żołnierzy z roku 1920, powstańców wielkopolskich, uczestników strajku chłopskiego, II wojny światowej, zmagań o pełną wolność i demokrację czasów PRL-u i tych, którzy później budowali Polskę odrodzoną po 1989 r. I to jest nasze zobowiązanie. To nie jest tylko przywilej ruchu ludowego, ale to jest nasze zobowiązanie, święte i wieczne. (…)


Prezes Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na kilka, znamiennych w 100-letniej historii niepodległej Polski wydarzeń. Stanął też w obronie działaczy dawnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

- Nasi poprzednicy w ZSL budowali ojczyznę tak, jak umieli najlepiej – przekonywał. - Zmieniali polską wieś, elektryfikowali, nadawali wymiar godności polskiej wsi i polskiemu rolnikowi, również przez wprowadzenie rent i emerytur w latach siedemdziesiątych, ubezpieczenia zdrowotnego i bezpłatnej służby zdrowia. To była ta służba człowiekowi, która wtedy była możliwa. Czy idealna? Pewnie nie. Ale nie zasługująca w żaden sposób na okrutne i nikczemne stwierdzenia, które dzisiaj padają z ust ludzi, którzy nie zmierzyli się nigdy z żadnym systemem i nigdy nie musieli z niczym walczyć. Zawsze będę bronił dobrego imienia przyzwoitych ludzi w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym. (…) Dzieci tych, którzy wtedy jak potrafili służyli Polsce mają prawo, nie tak jak niektórzy dziś możnowładcy chcą im to prawo odebrać, do bycia i stanowienia. Będziemy tę pamięć historyczną mówić taką, jaka jest prawdziwa. Ale będziemy bronić dobrego imienia przyzwoitych ludzi.

Medalem Wincentego Witosa odznaczony został prezes zarządu powiatowego PSL w Kępnie Stanisław Baliński. Złotą Koniczynką wyróżniono wieloletniego sołtysa Łęki Opatowskiej Dariusza Gąszczaka, członka OSP w Rychtalu Romualda Maryniaka i przewodniczącego komisji rolnictwa kępińskiej rady miejskiej Adama Tęsiorowskiego. Medal 120-lecia Ruchu Ludowego wręczono wójtowi Rychtala Czesławowi Balcerzakowi, prezesowi GZRKiOR w Perzowie Marianowi Stryjakiewiczowi, Stanisławowi Balińskiemu oraz zasłużonemu dla ruchu ludowego Zbigniewowi Bolachowi.

Podczas uroczystości wręczono także legitymacje członkowskie PSL. Otrzymali je: Andrzej Ostrysz, Zofia Parzonka oraz Irena Krowiarz.

Spotkanie uświetnił występ Zespoły Pieśni i Tańca Przygodzice oraz Katarzyny Zawada z Żegocina - zdobywczyni Złotej Eurydyki na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German w Moskwie w 2015 roku. Grała też Kapela z Brzezin.

Więcej: we wtorkowym wydaniu Pulsu Tygodnia

Zajrzyj też na: pulstygodnia.pl