W piątek (7 stycznia) około godziny 11.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kępnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze suszarni trocin w Kuźnicy Słupskiej.

Na miejsce zadysponowano zastępy z OSP Łęka Opatowska, OSP Opatów oraz JRG Kępno.

- Jako pierwszy na miejsce zdarzenia dotarł zastęp z  OSP Łęka Opatowska, który zastał pożar podajnika suszarni biomasy – mówi kpt. Paweł Michalski, rzecznik prasowy KP PSP w Kępnie. - Właściciel, który był na miejscu, przed przybyciem jednostek straży odłączył zasilanie oraz podjął próbę gaszenia pożaru przy pomocy gaśnic. Automatycznie rozładowana została również butla z gazem CO2 jako środek zabezpieczający cały proces technologiczny.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie podano jeden prąd wody do wnętrza suszarni celem lokalizacji pożaru. Po przybyciu zastępów z JRG w Kępnie dokonano szerszego zapoznania celem wykluczenia rozprzestrzenienia się ognia na przylegającą do wiaty suszarni halę z trocinami. Polecono również podanie roztworu wodnego środka pianotwórczego. Całość instalacji monitorowano kamerami termowizyjnymi. - W celu zwiększenia skuteczności działań gaśniczych rozebrano część instalacji technologicznej, co doprowadziło do dotarcia do źródła pożaru i jego całkowitego ugaszenia – wyznaje rzecznik.


Fot. PSP Kępno