
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Recesja dziąseł - objawy, przyczyny i leczenie

Recesja dziąseł – co to jest i jakie są jej przyczyny?
Recesja dziąseł należy do grupy poważnych chorób jamy ustnej. Ten proces choroby polega na odsłonięciu części korzenia zęba spowodowanego miarowym obniżaniem się linii dziąseł. Osoby chorujące na recesję dziąseł mogą zauważyć u siebie „wydłużone” żeby – przez obniżenie się linii dziąseł wydają się one być dłuższe. Chociaż recesja dziąseł może dotknąć osób w każdym wieku, to ryzyko zachorowania wzrasta u osób starszych. U młodszych osób najczęściej dziąsła cofają się w okolicach zębów siecznych, natomiast w przypadku dorosłych recesja dotyka dziąseł przy kłach i przedtrzonowcach. Procesu obniżenia linii dziąseł nie da się odwrócić, dlatego w przypadku zauważenia u siebie objawów recesji ważna jest szybka reakcja. Recesja dziąseł może być wywoływana przez niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej lub przez współistniejące choroby. Zbyt niedokładne mycie zębów lub zbyt energiczne szczotkowanie przypominające wręcz szorowanie po powierzchni zęba mogą przyczynić się do występowania recesji dziąseł. Nałogowe palenie papierosów i zgrzytanie zębami również mogą wywołać recesję dziąseł. Zapalenie przyzębia to choroba, która również może prowadzić do pojawienia się recesji.
Recesja dziąseł – objawy
Recesję dziąseł najłatwiej zauważyć przede wszystkim obserwując swoje uzębienie – stopniowe obniżanie się linii dziąseł dość łatwo zauważyć. Oprócz tego recesji dziąseł często towarzyszy silny dyskomfort wywoływany różnorodnymi czynnikami – odsłonięte zęby są nadwrażliwe i silniej reagują na bodźce, które wcześniej mogły być dla nas neutralne, takie jak spożywanie pokarmów, picie zimnych lub gorących napojów. Ból i dyskomfort mogą być również odczuwalne podczas szczotkowania zębów. Przy recesji pojawić może się również krwawienie z dziąseł. Im dłużej recesja postępuje, tym dyskomfort przy jedzeniu i piciu i nadwrażliwość zębów będzie bardziej odczuwalna.
Recesja dziąseł – leczenie
Odpowiednie leczenie recesji dziąseł zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. Musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość, jeśli występuje u nas recesja dziąseł – leczenie tej dolegliwości nie należy do najłatwiejszych, ponadto procesu cofnięcia się linii dziąseł nie można cofnąć. Jedną z najpopularniejszych metod leczenia tej choroby jest pokrycie recesji dziąsła. Zabieg ten polega na użyciu materiałów zwykle używanych do wypełnień do pokrycia odsłoniętych korzeni zębów i zniwelowania nadwrażliwości. Ta metoda nie jest refundowana przez ubezpieczenie NFZ, dlatego decydując się na nią musimy być świadomi faktu, że konieczne będzie udanie się do gabinetu prywatnego stomatologicznego w Łodzi.
W celu znalezienia stomatologa wykonującego tego typu zabieg najlepiej wyszukać w Internecie nazwy metody połączonej z nazwą naszego miasta – „pokrycie recesji dziąsła Warszawa”. „pokrycie recesji dziąsła Łódź”, „pokrycie recesji dziąsła Kraków” itp. W najpoważniejszych przypadkach zdecydować się można na przeszczep dziąsła, który pomoże w odzyskaniu pięknego, zdrowo wyglądającego uśmiechu. Próbkę dziąsła zwykle pobiera się z podniebienia, a następnie przenosi na obszar zniszczony przez recesję.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj