Ministerstwo Cyfryzacji jest przygotowane technicznie na nową formę prawa jazdy. Do doprecyzowania zostały jeszcze tylko przepisy, które będą je regulować. Wszystko wskazuje na to, że już w pierwszym kwartale 2020 roku, będziemy pokazywać policjantom najnowsze prawo jazdy.

Prawo jazdy w telefonie

Prawo jazdy w telefonie to najnowsze ułatwienie, na które z niecierpliwością czekają kierowcy. Innowacyjna usługa mObywatel, umożliwia im przechowywanie w telefonie takich dokumentów, jak karta pojazdu, dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający ubezpieczenie OC. To jednak nie koniec niespodzianek, ponieważ do tego zestawu ma dołączyć prawo jazdy w aplikacji mPojazd. 

Czy zajdą zmiany w przepisach, z powodu wprowadzenia w życie cyfrowego prawa jazdy? Jak się okazuje, ustawa o ruchu drogowym wymaga modyfikacji, ponieważ obecnie, jeśli kierowca nie ma przy sobie prawa jazdy, dostaje mandat w wysokości 50 złotych. Ten przepis będzie musiał ulec gruntownej zmianie.

Cyfrowe prawo jazdy – od kiedy?

Z powodu konieczności zmiany przepisów, cyfrowe prawo jazdy będzie dostępne prawdopodobnie nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2020 roku. 

- Ministerstwo Cyfryzacji - jak potwierdził Zagórski, minister cyfryzacji - jest już technicznie gotowe do tego, by prawo jazdy było także udostępniane w nowej aplikacji mPojazd. Tyle że można będzie to zrobić wtedy, kiedy nie będzie karane nieposiadanie prawa jazdy w trakcie kierowania autem. 

Wszystko wskazuje na to, że cyfrowe prawo jazdy już wkrótce pojawi się w telefonach kierowców.